Bize Ulaşın! TR Flag info@gazisehir.org.tr & gazisehirorgtr@gmail.com

CAPITAL CORP. SYDNEY

73 Ocean Street, New South Wales 2000, SYDNEY

Contact Person: Callum S Ansell
E: callum.aus@capital.com
P: (02) 8252 5319

WILD KEY CAPITAL

22 Guild Street, NW8 2UP,
LONDON

Contact Person: Matilda O Dunn
E: matilda.uk@capital.com
P: 070 8652 7276

LECHMERE CAPITAL

Genslerstraße 9, Berlin Schöneberg 10829, BERLIN

Contact Person: Thorsten S Kohl
E: thorsten.bl@capital.com
P: 030 62 91 92

Bize Ulaşın! TR Flag info@gazisehir.org.tr & gazisehirorgtr@gmail.com

ŞEHRİN İLK VE TEK ALTERNATİF TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR…

Genel

ŞEHRİN İLK VE TEK ALTERNATİF TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR…

Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği (GAKSAD), kuruluşunun ikinci yılında, büyük bir festivale imza atmaya hazırlanıyor. “Kültür İçin Alan” çatısı altında bir araya gelen, Türkiye ve Avrupa’daki kültür-sanat dünyasından partnerler ile yereldeki çeşitli kurum ve kuruluşlar sponsorluğundaki “Gazişehir Tiyatro Günleri”, İstanbul’dan gelecek alternatif tiyatro oyunlarını, Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşturacak…

15-18 Ekim 2020 tarihleri arasında, Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin bu yılki teması: “kadın ve öteki olmak”… Bu özel konu ile tiyatroda kadının rolü ve öneminin altı çizilerek, sanatın gelişiminde “kadının güçlü sesini” duymamız sağlanacak. Gündemde hala sıcaklığını koruyan, kadına dair soru ve sorunlar, festival ile birlikte, bir de kadın oyun yazarları, kadın yönetmenler ve kadın oyuncular tarafından ele alınacak.

2020 Ekim Ayı itibariyle ilki düzenlenecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri, etkinlik boyunca açacağı “Temel Oyunculuk Atölyeleri” ile şehirde yeni oyuncuların yetişmesi için ön ayak olmayı hedefliyor. Atölye sonunda sertifika ile taçlandırılacak olan bu temel eğitimin, tamamen ücretsiz ve kontenjanlı olarak, herkese açık bir formatta gerçekleştirilmesi plânlanıyor. Öte yandan “kadın ve öteki olmak” üzerine düşünmeyi destekleyen festival, bu konuyu “Bunu Bi’ Konuşalım” başlıklı söyleşiler dizisi ile ele alacak… Kadın akademisyenler, kadın STK temsilcileri ve kadın çalışmalarında uzman aktivistlerle gerçekleştirilecek olan bu bölüm, online olarak da izlenebilecek. Ayrıca her oyun sonrası, fuaye alanında yapılacak olan “Kahve Tadında” etkinliğiyle, süreç hakkında tüm merak edilenlerin cevap bulması ve tiyatro sanatının, arada duvar olmadan izleyicilere dokunması bekleniyor.

Uluslararası bir festivale dönüştürülmesi hedeflenen Gazişehir Tiyatro Günleri, süreklilik plânı ve şehirdeki tiyatral çalışmalara katacağı pozitif etkiyle, ilerleyen yıllarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Özellikle COVID-19 salgını sebebiyle sahnelerden uzak kalan sanatçılar ve sanatseverler, bu festival sayesinde bir araya gelip, uzun bir zamandan sonra hasret giderecekler.

“Gazişehir Tiyatro Günleri” Doğayı Koruyor

Yapılacak tüm etkinlikler ve atölyelerde, geri dönüşümlü malzemeler kullanacak olan festival, “geri dönüşüm ve çevre koruma bilincini” aşılamak adına, “atık ayrıştırmanın” önemini vurgulayarak, farklı atık türlerinin tekrar kazanılmasını katılımcılara ve izleyicilere aktarmayı hedefliyor.

Katılımcıların Sağlığını Önemseyen Festival

Program boyunca tüm etkinlikler, dijital ortamda canlı yayınlanarak, “dijital izleyiciler” için hibrit bir katılım sunulurken, “salon izleyicileri” için de yoğun sağlık tedbirleri alınıyor. Tedbirler kapsamında, salon izleyicilerine, sağlık ve temizlik için sosyal mesafe uyarıları, ateş ölçümü, maske dağıtımı ve dezenfeksiyon sistemli çeşitli aksiyonlar sağlanacaktır. Salon ve atölyelerde yarıya düşürülmüş katılımcı sayısına ek olarak, sık sık COVID-19 salgını bilgilendirmeleri eşliğinde sürecek olan festival, katılımcılarına sağlıklı sanat sunuyor.

Festival Programı

15-18 Ekim 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te hem salonlarda, hem de dijital platformlarda hayata geçirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin ev sahipliğini yapacağı oyunlar ve etkinlikler ise şu şekilde:

TİYATRO HEMHÂL : Sevgili Arsız Ölüm, Dirmit

MAAPERFORM : Ağır ve Şuracıkta

KAT : Yüzyirmi Metrekare

SEYYAR SAHNE : Trom

Süeda ÇİL ile “Temel Oyunculuk Atölyesi” (Atölye)

Bade OSMA ile “Bunu Bi’ Konuşalım” (Söyleşi)

Kahve Tadında (Fuaye Sohbetleri)

*Gazişehir Tiyatro Günleri ile ilgili detaylı bilgi için  info@gazisehirtiyatrofest.org  mailinden ve “gazisehirorgtr ” kullanıcı adıyla, tüm sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirsiniz. #gazisehirtiyatrogunleri #bunubikonusalim

Post a comment